Министърът на външните работи на Франция започна предаването на около 3500 археологически артефакта, принадлежащи на Етиопия, които от 80-те години на миналия век са били във Франция за изследване, съобщи АФП.
Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес.
Семейството и приятели почетоха неговата кариера, изпълнена с касови хитове, герои и емблематични реплики.
Актьорът се придържаше към по-сантиментална реч по време на благотворителната вечер, докато близките го почетоха с някои от най-популярните му реплики, отбелязва Асошиейтед прес.
"Имах щастието да изиграя широк спектър от персонажи, като от всеки научих нещо ново и винаги нося частица от тях", каза той.
На 75-годишна възраст Джаксън създава холивудско наследство, което продължава вече 40 години. От ролята на Мейс Уинду в сагата "Междузвездни войни" или Ник Фюри в киновселената на "Марвел" до емблематичните образи на Куентин Тарантино - Джулс в "Криминале" и Ордел в "Джанго без окови", той неведнъж е пока
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Концертът включва изпълнения на музикален материал, базиран на оригинални композиции на вокалистката, както и на някои джаз и поп класики, принадлежащи на латиноамериканската песенна традиция от ХХ век, съобщават организаторите. Програмата носи името на една от старите популярни мексикански песни „Палома“, датираща от 1954 г.
Проектът е реализиран в края на миналата година. Кацарова и нейният дългогодишен сценичен партньор, пианистът и композитор Мирослав Турийски, подбират музикалния материал и го разработват в нова и различна звучност в контекста на съвременния джаз. Целта им е песните да звучат съвременно, но
На 24 януари е премиерата на новия български филм „Клас 90“, съобщават продуцентите от „Мирамар“. Междувременно, излезе официален тийзър.
Комедийната драма събира Любомир Нейков, Юлиан Вергов, Людмила Митева Даскалова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Стефка Янорова, Стефан Денолюбов, както и германската актриса Катрин Йене.
Историята е за група съученици, завършили гимназия през 1990 г. Те се събират в уютен планински хотел, за да отпразнуват 33 години от дипломирането си. Партито, което всички чакат с нетърпение, бързо излиза извън контрол, когато стари вражди, изгубени любови и неосъществени мечти се завръщат с пълна сила и всеки от героите е принуден да се изправи срещу своето настоящо и минало аз.
С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.
Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.
Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.
„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена
На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите.
На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани).
Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.
„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.
Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.
Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е
Това е нов пример за сътрудничеството между двете държави в областта на археологията и палеонтологията.
Жан-Ноел Баро символично връчи три каменни сечива на етиопския министър на туризма Селамавит Каса в края на посещението си в Националния музей в Адис Абеба, където ръководителят на френската дипломация разгледа известния скелет на Луси, открит в Етиопия преди петдесет години.
"Имам огромното удоволствие официално да ви предам два великолепни бифаса и каменно сечиво като образци от близо 3500-те предмета от разкопките, проведени в местността Мелка Кунтура под ръководството на професор Шавайон", каза френският министър. "Тези предмети, които по взаимно съгласие бяха изпратени във Франция за изследване, сега намират своето място в етиопските палеонтологични колекции".
Министър Баро е на посещение в Етиопия в рамките на обиколка в Африка.
Артефактите се съхраняват във френското посолство в Адис Абеба и следващия вторник трябва да бъдат предадени напълно на Етиопия.
Виенският музей „Леополд“ посвещава цялостна ретроспектива на многостранното творчество на Рудолф Вакер (1893-1939) - един от най-значимите австрийски представители на новата предметност в Европа.
С близо 250 експоната експозицията „Рудолф Вакер. Магията и бездните на реалността“ проследява развитието на художника от Форарлберг, осветлява тематичните акценти в неговото творчество и демонстрира художествената стойност и техническото съвършенство на работите му като цяло. Интересите на Вакер са съсредоточени върху непосредственото му обкръжение, „магията на ежедневието“, кондензирана в неговите натюрморти, австрийски пейзажи, актови изображения на женско тяло и автопортрети.
Животът и творчеството на Вакер са неразривно преплетени със социално-политическите събития от 10-те до 30-те години на ХХ век. През 1914 г. Първата световна война
Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.
Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.
Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к
Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв
Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети.
Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20
Свободата е най-важното в картината. Когато имам идея за работа, влизам в ателието, пускам си музика и вдъхновението идва. В голяма степен нещата стават в импровизацията, в свободното творчество. Ако се съобразяваш, не се получава. Това сподели художникът Иван Обретенов при гостуването си на творческите срещи, организирани от фотографа Гаро Кешишян във „Фото Синтезис“ във Варна.
Събитието посетиха композиторът Асен Масларски, поетесата Елица Виденова, писателят Красимир Машев, колекционерът Иван Ненков.
Гаро Кешишян познава Обретенов от времето, когато е играл в детския състав при Варненския театър. Той изтъкна, че гостът му не е учил в Художествената академия, но това не му е попречило да стане изключителен живописец. „Сънуваш сън, когато гледаш портретите на Иван“, каза той.
Иван Обретенов е учил в Софийския университет, но си сп
"Това е предаване, а не реституция, тъй като предметите никога не са били част от френски публични колекции", каза пред АФП Лоран Серано, съветник по културните въпроси във френското посолство в Адис Абеба. "Тези артефакти, които датират отпреди 1 до 2 милиона години, са открити по време на разкопки, извършвани в продължение на няколко десетилетия на обект в близост до етиопската столица".
Едновременно с предаването на артефактите Жан-Ноел Баро обяви началото на нов проект, наречен "Устойчиво наследство в Етиопия" (продължение на проекта "Устойчива Лалибела"), който да насърчи подобряването на състоянието на свещените обекти, като се опира на опита на местните общности, политическите и религиозните власти и научните изследвания.
През последните две години Франция е предоставила и 25 млн. евро на Етиопия за обновяването на Националния дворец, който е превърнат в Национален музей.